Međutim, postoje i one oznake koje označavaju poreklo proizvoda, specifične karakteristike sirovine, sertifikacije proizvoda i dr. U ovom vloga govorim o nekoliko oznaka sa kojima se susrećemo svaki dan.
MSC – predstavlja sklop standarda koji se bavi sa odgovornim ribolovstvom. Obnavlja se na svakih 5 godina i fokusira se na sertifikovanje lokacija koje su održivi izvori nabavke.
Triangle fish – oznaka koja se koristi u marketinške svrhe, a označava poreklo ribe.
Oznake poput GMO free ili HACCP sertifikovano predstavlja isticanje konkurentske prednosti koja nije opravdana. Ovo iz razloga jer GMO je zabranjen u Srbiji, a HACCP je zakonska obaveza svakoga ko se bavi proizvodnjom hrane.
Delfine safe label- oznaka se obično nalazi na konzervama tune. Prilikom izlova tune često se desi da ribari uhvate delfine. Kako bi to bilo sprečeno postoje jasno definisana pravila kada je u pitanju izlovljavanje tune i zaštita delfina.
HALAL oznaka – označava hranu koja je napravljena na dozvoljen način, ne sadrži krv, alkohol, meso svinjskog porekla itd. Proizvodnja koja ispunjava zahteve HALAL-a dobija mogućnost da postavi oznake HALAL standarda.
UTZ oznaka – nalazi se na onim proizvodima koji u sebi sadrže kakao ili kafu koji potiču iz održivih izvora nabavke.
Superior Taste Awards – predstavlja takmičenje koje se sprovodi svake godine i praktično omogućava da hrana visokog kvaliteta dobije oznaku da su je ocenili najbolji svetski kuvari i somelijeri.
V-Label oznaka – vegetarian / vegan label, omogućava da se lakše identifikuje proizvod na polici koji je namenjen osobama sa posebnim režimom ishrane.
Najbolje iz Srbije – oznaka koja se dodeljuje proizvodima ili uslugama koji su ocenjeni od strane kupaca iz Srbije kao najbolji.
Organska sertifikacija – često proizvodi budu označeni sa BIO i EKO, međutim to ne znači da su u pitanju organski proizvodi.
Dodaj komentar